Get Adobe Flash player
Örümcek İpeğinden Keman Teli

Japonya'da telleri binlerce örümcek ipliğinden örülen kemanın geleneksel çelik telli kemana göre çok daha yumuşak ve güzel tınılı ses verdiği söyleniyor.

Nara Üniversitesi'nden Shigeyoshi Osaki,  yaptığı açıklamada, laboratuvarında beslediği örümceklerin ürettiği ipek telleri kullanarak yaptığı keman tellerinin geleneksel tellere benzer "yumuşak ve içe işleyen bir tını" çıkardıklarını söyledi.

Karmaşık ağlarıyla tanınan 300 dişi "Nephila maculaka" örümceğinden elde ettiği yaklaşık 5 bin ipek telini önce aynı yöne döndürerek bir tür ip oluşturduğunu belirten Osaki, daha sonra bu iplerden üçünü ters yöne çevirerek keman tellerini elde ettiğini ifade etti.

Elde ettiği telin gerilim gücünü ölçen Osaki, örümcek ipinden telin, bağırsak kullanılarak yapılan telden daha az, alüminyum kaplı naylon telden ise daha çok gerilime dayanabildiğini belirledi.

Elektron mikroskobu ile incelendiğinde kusursuz bir biçimde yuvarlak olduğu görülen keman telden alınan kesitler ise ipek tellerin aralarında boşluk kalmayacak biçimde birbirine geçtiğini ortaya çıkardı.

Osaki, örümcek ipeğinden teli deneyen profesyonel kemancıların telin çok hoş bir tını çıkardığını ve yeni bir müziğe öncülük edebileceğini belirttiklerini sözlerine ekledi.

Uzun süre örümcek ipeğinin mekanik özelliklerini araştıran Osaki, 2007 yılında "Polymer Journal" adlı dergide örümceklerin ucundan sarktıkları ipek tellerin gücü ile ilgili bir makale yayımlamıştı.

Kaynak: AA


10 Mart 2012, Cumartesi, 07:21
ABD' de Çin Siber Savaş Uyarısı

Amerikan Kongresi için hazırlanan bir raporda Çin'in siber savaş becerilerinin, gerçek bir savaş çıkması durumunda ABD ordusu için tehlike yaratabileceği bildirildi.

Kongre bünyesindeki ABD-Çin Ekonomik ve Güvenlik İnceleme Komisyonu'nca yayımlanan raporda Çin askeri güçlerinin giderek daha fazla "enformasyon çatışmaları" üzerinde odaklandığı kaydedildi.

Çin'in siber gereçler geliştirdiğine ve büyük telekomünikasyon şirketleriyle ilişkileri olduğuna dikkat çekilen 136 sayfalık raporda, bazıları yabancı ortaklara sahip Çin özel şirketlerinin, Halk Kurtuluş Ordusu'na, gelişkin teknoloji ve araştırma olanakları sağladıkları belirtildi.

Savunma ihalelerini üstlenen Northrop Grumman grubunca hazırlanan raporda, "Halk Kurtuluş Ordusu, savaşta başarılı olmanın, düşmanın enformasyon sistemleri üzerinde kontrol kurulabilmesine dayandığını biliyor." deniyor.

Bir senaryo olarak ABD'nin Tayvan'ı savunmasını ele alan rapor, Çin'in, Amerikan sistemlerine, elektronik karşı önlem silahlarıyla ve şebekeye düzenleyebileceği saldırılarla darbe vurabileceğini belirtiyor.

Raporda ayrıca, herhangi bir siber saldırının arkasında kimin olduğunu belirlemede yaşanacak güçlüklerin, ABD'nin yanıt vermesini geciktirebileceği kaydedildi.

Northrop Grumman grubu, 2009 yılında hazırladığı bir önceki raporunda da, Çin'in büyük olasılıkla, ABD'ye karşı, bilgisayar şebekelerinde uzun erimli ve gelişmiş bir tecavüz kampanyası yürüttüğü uyarısında bulunmuştu.

Kaynak: BBC Türkiye


10 Mart 2012, Cumartesi, 07:06
Vatikan`da Anonymous Kurbanı

Vatikan'ın internet sitesi "www.vatican.va", bilgisayar korsanlığı hareketi "Anonymous" tarafından engelleniyor.
Anonymous hareketinin İtalya kolunun internet sitesinden yapılan açıklamada, Katolik Kilisesinin bozulması ve çürümesi dolayısıyla internet sitesini kuşatmaya karar verildiği belirtilerek, bu saldırının Hristiyanlık dinine ya da onun tüm dünyadaki inananlarına karşı olmadığını kaydedildi.
Bir yılı aşkın süredir birçok ülkenin resmi kurumları ile dünyada büyük şirketlerin internet sitelerine saldırılar düzenleyen Anonymous, daha önce de Vatikan'ın internet sitesine geçen yıl başarısız bir saldırıda bulunmuştu.

Kaynak: haberler


9 Mart 2012, Cuma, 06:21

| Ana Sayfa | Belgeler | Yazılım | Bilişim Güvenliği | Silat | Özgeçmiş |

- www.ustuntas.net - © 2003 - 2020 Sürüm: 1.1.08. Tüm hakları saklıdır. Bu site RubyonRails uygulama geliştirme yazılımı ile geliştirilmektedir.