Get Adobe Flash player

Ruby on Rails

2004'teki ilk lansmanından bu yana, Ruby on Rails hızla dinamik web uygulamaları oluşturmak için en güçlü ve popüler web uygulama çerçevelerinden biri haline gelmiştir.  Ruby on Rails kullanıcılari başlangıç seviyesinden devasa şirketlere kadar çalıştırmak. Örnek olarak:Posterous , UserVoice , 37signals , Shopify , GitHub , Scribd , Hulu , Sarı Sayfalar - Ruby on Rails'i kullanan sitelerin listesi uzayıp gidiyor. Konusunda uzman birçok web geliştiricisi artık Ruby on Rails konusunda son derece istekli davranmaktadırlar.

Railsi bu kadar büyük yapan nedir? Her şeyden önce, Ruby on Rails açık kaynak kodludur.100% MIT Lisansı ile dağıtıdılr. Aynı zamanda indirmek ve kullanmak için hiçbir maliyeti yoktur. Ruby on Rails başarısını da çok zarif ve kompakt tasarımına borçlu. Sonuç olarak, birçok ortak web görevleri-gibi, HTML üreten veri modelleri yapma ve Rails de çok kolaydır.

Ruby on Rails da web teknolojisi ve çerçeve tasarımında yeni gelişmelere hızla adapte olur. REST mimari tarzı uygulamak için en etkin ve ilk çerçevelerden biridir.

Son olarak, alışılmadık hevesli ve farklı şekilde uygulama geliştirmek isteyen toplumdan herkesin işine Ruby on Rails mutlaka yarar. Rails öğrenmenin temelinde iyi bir Ruby programcısı olmak gerekir. Ruby'nin Class yapısının özümsenmesinden sonra Rails sizin için bir eğlence haline gelecektir.

Rails, MVC yapısına göre web tabanlı uygulama geliştirme platformu olarak ön plana çıkmaktadır. Daha geniş anlamda Rails Model-View-Controller (MVC) desenine göre veritabanı destekli web uygulamaları yaratmak için gereken her şeyi içeren bir web uygulaması çerçevesidir.  MVC deseni anlama anlayışı Rails için anahtardır. MVC özel bir sorumluluk gerektirir ve her bir uygulamayı üç katamana böler.

View katmanı uygulamanın kaynaklarını uygun temsilleri sağlamak için sorumludur "şablonlar" oluşur. Şablonları çeşitli biçimlerde gelebilir, ama en önemli şablon gömülü Ruby kodu (. Erb dosyalar) HTML.

Model katmanı etki alanı modeli (örneğin, Hesap, Ürün, Kişi, Post gibi) temsil eder ve uygulama için özel iş mantığını kapsülüdür. Rails, veri tabanı destekli bir model sınıfları için ActiveRecord :: Base türetilmiştir. Aktif Kayıt nesneleri, olarak veritabanı satırları, verileri sunmak ve iş mantığı yöntemleri ile bu veri nesneleri süslemek için izin verir. Rails modelleri herhangi bir veritabanı tarafından desteklenmesine rağmen, modelleri de uygulamak ActiveModel modülü tarafından sağlanan arayüzleri, bir dizi sıradan Ruby sınıfları şeklinde yorumlanır.

Örnek:
                 
class Ogrenciler < ActiveRecord::Base

     belongs_to: ogretmenler

end

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinmek için RubyOnRails(RoR) sitesine bir göz atmanız faydalı olacaktır. Devamında ise web-denetleyici tabaka gelen HTTP isteklerini işleme ve uygun bir yanıt vermekten sorumludur. Genellikle bu dönen HTML anlamına gelir, ancak Rails denetleyicileri de XML, JSON, PDF, mobil özgü görünümler, ve daha fazlasını daüretebilir. Kontrolörler uygun HTTP yanıt oluşturmak amacıyla model manipüle edilerek görünümü şablonlara gönderilerek render edilir.


Rails, Controller ve View katmanları Eylem Paketi ile birlikte ele alınır. Bu iki kat ağır bağımlılık nedeniyle tek bir paket içinde paketlenmiştir. Bu bağımsız Active Kayıt ve Eylem Paketi arasındaki ilişkiyi aksine, Rails dışında bu paketlerin herbiri birbirinden bağımsız olarak kullanılabilirler.

 

16 Dakikalık Rails Demosu


8 Mart 2012, Perşembe, 15:38
Rails Öğrenmenin En İyi Yolu

Rails Öğrenmenin En İyi Yolu


8 Mart 2012, Perşembe, 15:08

| Ana Sayfa | Belgeler | Yazılım | Bilişim Güvenliği | Silat | Özgeçmiş |

- www.ustuntas.net - © 2003 - 2020 Sürüm: 1.1.08. Tüm hakları saklıdır. Bu site RubyonRails uygulama geliştirme yazılımı ile geliştirilmektedir.